חיתוך (DIE CUT) בלייזר , בקצרה
חיתוך תוויות בלייזר היא טכנולוגיה חדשה יחסית המאפשרת ליצרני תוויות לבצע חיתוך תוויות לפי צורה, בדומה ל DIE CUT המוכר, באמצעות קרן לייזר, כלומר ללא מגע בנייר המדבקה עצמו.
מדובר בתהליך דיגיטלי לחלוטין שלא מצריך שימוש בכלי חיתוך ומכאן יתרונו הברור - בדומה לדפוס הדיגטלי החוסך את העלות והזמן הכרוכים בייצור גלופה, החיתוך בלייזר מאפשר חיתוך תווית ללא צורך בשטנץ או בכל כלי חיתוך אחר, ובכך מאפשר לייצרן התוויות לבצע עבודות בזמני אספקה קצרים יותר ובעלות נמוכה יותר . יחידות החיתוך בלייזר יכולות לבצע חיתוכים בכל צורה, החל מקווים ישרים וצורות פשוטות ועד לצורות מורכבות ביותר, ובמידת הצורך גם לבצע ריצה בודדת עם מספר חיתוכים שונים. החיתוך בלייזר מהווה למעשה השלמה לדפוס הדיגטלי בכך שהוא מאפשר    ייצור  תוויות באופן דיגטלי מלא  וללא צורך בכלים חיצוניים , שכאמור עולים ליצרן גם בכסף וגם בזמן.
עם זאת , לצד היתרונות הבולטים , קיימים מספר חסרונות לשיטה, ולכן על כל יצרן לבצע את החישוב המשוקלל בהתאם לצרכיו ולהחליט אם לאמץ את הטכנולוגיה החדשה, או לחכות .
החסרונות העיקריים של שיטת חיתוך זו הם :
- עלות היחידה- נכון להיום יחידות החיתןך עדיין יקרות ביחס ליחידות חיתוך שטנץ קונבנציונאליות.
- מהירות -  ככל שצורת המדבקה מורכבת יותר, מהירות העבודה יורדת. חיסרון זה הופך אף למהותי יותר במידה ויחידת הלייזר היא IN LINE, כלומר משולבת במכונת הדפוס. במקרה זה מהירות      החיתוך האיטית תאיט את תהליך הייצור כולו.
- התאמה לחומרים - לצד התאמה לרוב החומרים המקובלים היום בעולם התוויות, ישנם מספר חומרים שאינם מתאימים לחיתוך בלייזר -  PE, ו PVC הם הנפוצים ביותר. יצרני הציוד מחפשים כל הזמן פתרונות טכנולוגיים וכימיים (כלומר התאמת החומרים הנ"ל לחיתוך), ונכון להיות נמצא תחום זה בפיתוח מתמיד בכדי לאפשר התאמה של עוד ועוד חומרים לתהליך.
איכות החיתוך - במקרים מסוימים, בהתאם לאופי העבודה, צורת התווית, שולי ההדפסה ושאר גורמים, יכול החיתוך בלייזר להשאיר שוליים לבנים לא נקיים. מדובר באפקט מינורי שלא ניתן להבחין בו במבט ראשון, עם זאת לתחומים מסויימים ולתוויות בגימור גבוה יעדיפו רוב היצרנים להימנע מתוצאה זו.

דולב מציעה כיום ללקוחותיה מערכות חיתוך בלייזר המשולבות בקווי ייצור וגימור  משני יצרנים שונים-
- EFI JETRION -  מובילה עולמית בייצור מכונות דיגיטליות להדפסת תוויות, בטכנלוייגת UV INK JET. החל מ 2012 מציעה החברה דגם משולב של הדפסת 5 צבעים בדיגטלי עם מערכת חיתוך בלייזר 
IN LINE  היוצרת למעשה קו ייצור מלא לתוויות הכולל הדפסה, לכה, חיתוך וגילול. המודלים 4900 ו 4950 (משולב LED) מוצגים זה מספר שנים בתערוכות ונמכרים בהצלחה רבה בעולם. חברת EFI JETRION עושה שימוש ביחידות חיתוך לייזר של SEI.
- SMAG - יצרנית קווי הגימור הידועה מצרפת  הכריזה כבר ב-2013 על קו הגימור הדיגיטלי הראשון שלה, שישלב לצד ציוד הגימור המוכר והאיכותי שלה (לכה, יחידות משי, הטבעה חמה וקרה) גם חיתוך בלייזר. ב-2014 הכריזה החברה על השקת קו הגימור הדיגטלי המלא הראשון בעולם, עם חיתוך בלייזר, לכה סלקטיבית (כולל הבלטה) דיגטלית, והטבעת זהב דיגטלית. חברת SMAG משתפת פעולה בתחום זה עם חברת SPARTANICS , יצרנית מערכות חיתוך ליייזר מובילה ומוכרת.

למעוניינים להעמיק בנושא, מצורף מאמר (סרוק) ממגזין NARROW WEB TECH המציג את הנושא בפירוט בצירוף טבלה השוואה מפורטת של המערכות הקיימות בשוק , לפי יצרן. לקריאת המאמר>>