הדפסה דיגיטלית של תוויות - UV INK JET
  דפוס דיגטלי לתוויות
ההדפסה הדיגטלית , שהחלה את דרכה לפני יותר מ 30 שנה, הפכה זה מכבר לחלק קבוע מעולם הדפוס, בעל נתח שוק מכובד. בעוד שתחומים מסוימים טרם הפכו דיגיטליים (כמו אריזות גמישות או גימורים ברמה גבוהה) , תחומים אחרים בדפוס אימצו את הטכנולוגיה ואת יתרונותיה. ענף התוויות הוא אחד מאותם תחומים שנמצאו מתאימים לדפוס הדיגיטלי , על יתרונותיו וחסרונותיו , וכיום הוא נמצא בשימוש נרחב ביותר  בענף , כאשר בישראל אין כמעט יצרן תוויות שאין ברשותו לפחות מכונה דיגיטלית אחת.   
הדפוס הדיגטלי בענף התוויות מבוסס היום על שתי טכנולוגיות עיקריות, כאשר לכל אחת יתרונות וחסרונות.
בני לנדה, מייסד חברת INDIGO , שלימים נרכשה ע"י חברת HP, נחשב לאבי הדפוס הדיגטלי. הטכנולוגיה אותה פיתח העושה שימוש בדיו בעל מטען חשמלי (ELECTRO INK) היא אותה טכנולוגיה הנמצאת עד היום במכונות הדפוס של INDIGO. באופן כללי ביותר השיטה משלבת עקרונות מסוימים מדפוס האופסט אך ע"י שימוש במתח חשמלי משתנה מאפשרת ליצור תמונה מלאה המורכבת ממספר צבעי בסיס . מעבר לעובדה שהשיטה מאפשרת הדפסה מלאה ללא צורך בגלופות (כלומר מהמחשב ישירות לדפוס), היא גם מאפשרת הדפסה של מידע משתנה (כלומר שונה מתוויות לתוויות) כמו מיספור, זיהוי שמי או אף עיצוב גרפי שונה (ע"י תוכנות יעודייות). שיטת דפוס זו מאפשרת הדפסה ברזולוציה גבוהה ביותר (1200DPI). איכות וחדות התמונה המודפסת במכונות INDGIO הפכה לסימן היכר של החברה והיא למעשה אחד היתרונות הבולטים ביותר של השיטה על פני טכנולוגיות דפוס דיגיטליות אחרות.

אז מה זה בעצם INK JET ?
הטכנולוגיה  הדיגיטלית השנייה הנמצאת בשימוש נרחב (בתוויות אך גם בתעשיות אחרות) היא INK JET.  כשמה כן היא - הזרקת דיו. טכנולוגיה זו עושה שימוש בראשי דיו (המיוצרים ע"י מספר קטן של יצרנים בכל העולם, כאשר הידוע שבהם הוא XAAR), המזריקים על הנייר נקודות קטנות של צבע בהתאם למידע המגיע מהמחשב/מכונה. בדומה לשיטות האחרות, גם כאן מתאפשרת הדפסה ללא גלופות (מהקובץ למכונה), והדפסת מידע משתנה גם היא אפשרית. בענף התוויות, וכמעט בכל שאר המקומות בהם היא נמצאת בשימוש, היא משולבת עם ייבוש UV, ונקראת 
UV INK JET. טכנולוגיה זו  הולכת ומתפחת במרוצת השנים האחרונות אך כיום היא עדיין לא מגיעה לאיכות ההדפסה של מכונות ה INDIGO .אך עדיין נותנת יכולת הדפסה מרשימה לרוב סוגי העבודות בענף, מלבד עבודות ברמת גימור גבוהה במיוחד כמו קוסמטיקה ופרפומריה או עבודות הדורשות הדפסת טקסט קטן במיוחד. עם זאת יש ל INK JET מספר יתרונות משמעותיים ביותר ההופכים את השימוש בה לכדאי ביותר עבור יצרני התוויות :
1- עלויות תפעול נמוכות במיוחד- עלות תפעול המכונה מורכבת למעשה מעלות הצבע ותחזוקה שוטפת, ללא חיובים נוספים. דבר זה מעניק ליצרני תוויות הבוחרים ב INK JET יתרון תחרותי משמעותי על יצרנים העושים שימוש בטכנולוגיות אחרות.
2- עמידות גבוהה - שכבת הצבע המועברת ומיובשת על הנייר היא עבה במיוחד, מה שנותן תוצאת הדפסה הקרובה מאד לדפוס משי. בהתאם, תוויות המודפסות ב INK הן בעלי עמידות גבוהה מאד לתנאי חוץ (שמש, גשם וכו) ובעלות התאמה מצוינת לתוויות לטווח ארוך (durable labels
 )  עבור מוצרים שונים הדורשים סימון (כלי עבודה, רהיטים וכו).
3-אטימות גבוהה - שכבת הצבע העבה נותנת אפשרות להדפסת רקע לבן אטום בריצה בודדת, בעוד שמכונות אחרות נאלצות לבצע 2 ריצות או יותר ולעיתים גם אז לא מגיעות לאותה רמת אטימות בלבן.
4- התאמה לחומרים- בעוד שיטות אחרות מחייבות מריחת פריימר על החומרים לפני הדפסה, שיטת ה INK JET מאפשרת הדפסה על רוב סוגי החומרים ללא צורך בפריימר, מה שחוסך עוד בעלויות.
5-התפתחות מתמדת - טכנולוגיית ה INK JET נמצאת בטיפוס תמידי כבר שנים רבות, כאשר נושא רזולוציית ההדפסה הוא הנושא הנמצא בראש סדר העדיפויות של יצרני הציוד. איכות התמונה הולכת ומשתפרת ובכל תערוכה מציגים היצרנים עוד התקדמות בתחום. בני לנדה עצמו, ממציא השיטה של INDIGO , טוען כי העתיד נמצא ב INK JET....

מה יש לדולב להציע 
חברת דולב מייצגת מזה מספר שנים את חברת EFI JETRION (חברת בת של EFI) המייצרת מכונות INK JET לתוויות. חברת JETRION היא המובילה העולמית בתחום זה. לחברה מספר דגמים בארץ.
ב- 2012 הציגה החברה קו משולב (דגם 4900) שבו יחידת הדפסת INK JET בחמישה צבעים (CMYK+ לבן) ויחידת חיתוך DIE CUT בלייזר. קו משולב זה מאפשר ליצרן לקבל תווית מוגמרת, מודפסת, חתוכה ומגוללת בריצה אחת בודדת, מהמחשב לייצור הסופי, ללא צורך בקו גימור שלרוב הכרחי בתהליך ייצור תוויות דיגיטלי.
הדגם החדש ביותר של החברה 4950LX כולל בתוכו - הדפסת UV INK JET חמישה צבעים ברוחב 330מ"מ עם ייבוש UV LED (המילה האחרונה בתעשייה) , יחידת לכה (פלקסו), יחידת חיתוך בלייזר ומערכת סליטינג וגלילה, ולמעשה משלימה עוד מספר פונקציות חשובות בקו הייצור בכדי לפתור את היצרן מהצורך במעורבות של מכונות נוספות בתהליך ייצור התוויות. יצרני תוויות בכל העולם עושים שימוש בקו זה לייצור מדבקות ואריזות גמישות בעלויות ייצור נמוכות ובאיכות הדפסה גבוהה.
כמו כן, חברת NILPETER המיוצגת בישראל ע"י דולב הציגה לאחרונה את הדגם הדגיגיטלי הראשון שלה - PANORAMA, המשלב הדפסה ב 5 צבעים , גימור , וכן מערכות טיפול וניקוי אוטומטיות.
מעבר לעמוד הספק>>
לאתר החברה>>