כמה מילים על UV LED
מה זה LED?
LED, ר.ת. של  LIGHT EMMITING DIUDE היא טכנולגיה להפקת אור שפותחה לפני כ 30 שנה ולה מספר יתרונות בולטים על פני שיטות תאורה אחורות כמו נורות חוט-להט או תאורה פלורסנטית. נורת ה LED מאופיינת בצריכת חשמל נמוכה מאד ביחס לכמות האור שהיא מפיקה, ובעוצמת תאורה גבוהה ביותר ביחס לגודל הנורה. בהתאם לכך, הפכה נורת ה LED פופלרית מאד וכיום ניתן למצוא אותה כמעט בכל מקום - החל מגופי תאורה ופנסים ועד למכשירי חשמל שונים , כנורות בקרה או תאורת מסכים שטוחים.

מה זה UV LED?

מדובר בנורת LED המפיקה אור באורכי גל של UV . נורות LED המפיקות אור UV נמצאות בשימוש מזה מספר שנים ביישומים שונים - חיטוי, בקרת זיופים ועוד .  בשנים האחרונות החלה להיכנס הטכנולוגיה גם לתחום ייבוש ה UV, שעד אז עשה שימוש בנורות כספית בלבד. יצרני מערכות ה UV בתעשיית הדפוס החלו לפתח מערכות לייבוש UV עם נורות LED, ותוך זמן קצר הבינו את היתרונות העצומים הגלומים בכך ובהתאם הפנו עוד ועוד משאבים לכיוון זה. ניצנים של שימוש תעשייתי החלו כבר בעשור הקודם אולם רק בשנה-שנתיים האחרונות (נכון ל 2015), החל המירוץ האמיתי לכיבוש הטכנולוגיה החדשה והטמעתה בתעשייה. כיום ישנם מספר יצרנים שכבר מציעים מערכות מלאות על מכונות הדפוס המוכרות (מענף התוויות).

אז מה הם היתרונות של UV LEV על פני UV רגיל (כספית)?
לשימוש בנורות LED לייבוש צבעי דפוס ב UV מספר יתרונות בולטים, ההופכים את המעבר אליה לכדאי ביותר עבור היצרנים-
- צריכת חשמל נמוכהנורות LED צורכות הרבה פחות חשמל מנורות רגילות, וכאשר משווים לנורות כספית UV ההבדל אפילו גדול יותר. מעבר ל LED יכול להפחית את צריכת החשמל בכל תחנת ייבוש בשיעור גדול (40-50%), וכאשר מדובר במכונה שלמה עם 8 תחנות או יותר ההחיסכון בחשמל הוא עצום. יצרני תוויות שכבר עברו ל LED מדווחים על צניחה משמעותית בהוצאות החשמל. בהתאם לכך , גם הפגיעה בסביבה פוחתת משמעותית , ובצד חיסכון בעלויות יכול היצרן גם לזקוף לזכותו שיפור בתרומה לסביבה, כחלק מהמגמה הירוקה הקיימת בתעשייה בעשורים האחרונים.
-צמצום הוצאות אחזקה שוטפת - מחירה של נורת LED הוא אמנם גבוה, אך מצד שני יש לה אורך חיים של עשרות אלפי שעות. בניגוד לנורת כספית, המחזיקה בערך 1000 שעות, אך יורדת ביכולת הייבוש שלה כבר לאחר כמה מאות שעות, נורת LED מחזיקה שנים רבות (7,8 ואף 10, בהתאם לכמות שעות העבודה ביום). מעבר לחישוב הפשוט של עלות הנורות, התקנת מערכת ייבוש LED נותנת לייצרן שקט מוחלט לשנים רבות - ללא עצירות בייצור , ללא פעולות אחזקה, ללא תיקונים. בחישוב גס מערכת LED יכולה לעבוד באופן שוטף מיום קניית המכונה ועד לסיום תפקידה במפעל. ביטול ההפסקות בייצור בלבד , בחישוב עלות מול תועלת, כבר מצדיק את עלות המערכת עבור היצרן.
- העלאת מהירות העבודההיות והייבוש ב LED ממוקד יותר (יפורט בהמשך), ניתן להגיע למהירויות עבודה גבוהות יותר (עד 50% לפי הידוע כיום), מה שמגדיל את יכולת הייצור ועוזר בפתיחת צווארי בקבוק בתהליכי הייצור במפעל.
- חימום מופחת - נורת ה LED מתחממת הרבה פחות מנורת כספית רגילה. נקודה זו גם תורמת לחיסכון הכללי בחשמל עליו דובר, אך גם מאפשרת גמישות גדולה יותר עם עבודה על חומרים הרגישים לחום.
 
היתרונות המובהקים של שימוש בטכנולוגיית  LED הופכים אותה לנושא החם והמדובר ביותר בענף התוויות בשנים האחרונות. יצרני הציוד והצבעים כבר הבינו, וגם יצרני התוויות מתחילים להבין כי שם העתיד, ויש לשער כי תוך מספר שנים תהפוך טכנולוגיית ה LED למועדפת והעיקרית בענף התוויות ובשאר ענפי הדפוס העושים שימוש בייבוש UV. אם אתם עוד לא שם, כדי שתתחילו להתעניין!

ומה לגבי צבע?

נורות ה UV המובססות על כספית פולטות אור בספטרום תדרים רחב, אשר כולו נכלל בטווח המוגדר UV. צבעי ה UV המוכרים מותאמים לייבוש בטווח זה. נורת ה LED לעומת זאת פולטת אור באורך גל בודד (395nm)  ולכן כדי לייבש ביעילות היא צריכה לפעול על צבע המותאם לאורך גל זה. משמעות הדבר היא כי צבעי UV רגילים לא יתייבשו וכי יש צורך בצבעים מותאמי  UV LED.

ומה יש לדולב להציע בנושא?
כחלק משאיפתה המתמדת לקידום ענף הדפוס בכלל , והפלקסו UV בפרט,  שמה חברת דולב לעצמה למטרה לקדם ולהטמיע את השימוש ב LED בקרב יצרני תוויות בישראל. במסגרת שאיפתנו להשגת מטרה זו אנו מציעים פתרון כולל המורכב משני חלקים-

- מערכות LED של חברת GEW - חברת GEW, מובילה עולמית בתחום מערכות ה UV לדפוס, פיתחה מערכת היברדית הנקראת  hybrid ArcLED®, ומאפשרת ללקוח להינות משתי הטכנולוגיות במערכת אחת. הלקוח יכול לבחור בין ייבוש LED לייבוש ARC  (כלומר UV רגיל), ע"י החלפת קסטה פשוטה, כאשר כל שאר רכיבי המערכת (ספק, קירור, חיווט וכו') נשארים זהים. שילוב זה מאפשר ללקוחות בחירה קלה, היות ואין למעשה צורך להיצמד לטכנולוגיה אחת . הלקוח יכול להתחיל במעבר הדרגתי  לטכנולוגיה החדשה בהתאם לצרכיו . GEW כבר ביצעה בהצלחה רבה התקנות של מערכות LED (היברידיות) על מכונות של מיטב היצרנים בעולם - 
Nilpeter,MPS,Bobst,Gallus,Mark Andy,Omet  ועוד.

בעי UV LED של FLINT -    חברת FLINT, המובילה כבר שנים את שוק צבעי ה UV לתוויות בעולם, מספקת צבעי UV המותאמים לייבוש LED. סדרת הצבעים של EKO-CURE כבר עובדת בצורה מסחרית אצל לקוחות רבים בעולם ונחשבת להצלחה .
לסיכום - UV LED זה העתיד, אם אתם עוד לא שם, כדי שתתחילו להתעניין!
 
מעוניינים לקרוא עוד?
-
מצגת של חברת FLINT המסכמת מספר היבטים טכניים של הנושא>>
-  מאמר קצר ממגזין FLEXO TECH המפרט על מספר היבטים בתחום>>
- 1 CASE STUDY  - לקוח שעבר ל LED ומספר על היתרונות הרבים של השיטה >>
- CASE STUDY 2 -  עוד סיפור, על עוד לקוח מרוצה !! >>